
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 13.8 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Max Output Voltage | 13.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 1.8 µA |
| Function | Step-Down |
Stock: 396
Distributors
pcbx
Unit Price$4.49557
Ext.Price$4.49557
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.49557 | $4.49557 |
| 10 | $3.46413 | $34.64130 |
| 25 | $3.20651 | $80.16275 |
| 50 | $3.08241 | $154.12050 |
| 100 | $2.96311 | $296.31100 |
| 300 | $2.84843 | $854.52900 |
| 500 | $2.73819 | $1369.09500 |
| 1000 | $2.63218 | $2632.18000 |
